Kontakta oss:
+46 33 23 79 00
Våra säljare hjälper dig med order och teknisk support. Öppettiderna är kl. 07.00-16.00.

Silvent BG-007

Den säkra blåspistolen, SILVENT BG-007, är en hålblåsare som ersätter konventionella blåspistoler vid rengöring av bottenhål. Rengöring av bottenhål med tryckluft genererar i allmänhet mycket höga och skadliga bullernivåer. Med blåspistolen BG-007 elimineras skadligt buller samtidigt som kringfarande spånor tas om hand direkt i behållaren. Arbetsmiljön blir renare, tystare och säkrare i ett slutet system. BG-007 är utrustad med en specialdesignad gummibälg som sluter tätt runt hålet under blåsningen. Bälgens flexibilitet gör att arbetsvinkeln mellan hand och hål kan anpassas för bästa ergonomiska blåsvinkel. Behållaren är lätt att tömma och kan vridas 360°. Enheten erbjuder topp eller bottenanslutning.
Sänkt ljudnivå 71%
Luft/kostn besparing 87%

Specifikationer

SI enheter US enheter  
Blåskraft1.0 N3.5 oz
Luftförbrukning4.4 Nm³/h2.6 scfm
Ljudnivå77 dB(A)
BlåsmönsterÖvrigt
AnslutningG 1/4" 1/4"-18 NPT
AnslutningstypInvändig
MaterialRostfritt stål
Vikt0.305 kg0.672 lbs
Max temp70 °C158 °F
Maxtryck0.7 MPa100.0 psi

Fördelar

Ersätter öppet rör4 mm5/32 inch
Sänkt ljudnivå [dB(A)]18 dB(A)71 %
Luft/kostn besparing [Nm³/h]26 Nm³/h87 scfm
Uppfyller EUs maskinkravJa

Blåsegenskaper vid olika tryck

SI enheter (kPa)2004006008001000
Blåskraft (N)0.40.81.21.62.0
Luftförbrukning (Nm³/h)1.43.15.27.29.1
Ljudnivå (dB(A))66.274.378.982.785.4
US enheter (psi)406080100120
Blåskraft (oz)2.03.03.94.95.9
Luftförbrukning (scfm)1.11.92.83.74.5
Ljudnivå (dB(A))68.874.678.781.283.7

Dimensioneringsregler


SPÅNOR
Blåspistolen BG-007 är konstruerad för att samla upp korta spån. Vid uppsamling av långa spiralspån är BG-007 ej lämplig.
HÅL
Min. hål diameter - Ø6 mm (0.24")
Max. hål diameter - Ø24 mm (0.95")
Max. hål djup - 4 x Ø

Handtag

Tvåstegssystem
007-handtaget har en unik ventilkonstruktion med ett tvåstegssystem som sänker både bullernivån och energiförbrukningen avsevärt. Pistolens första steg, smygläget ger en steglös blåskraft som är fullt tillräcklig för de flesta arbeten. Detta ger en låg ljudnivå och en energibesparing på upp till 50%. Säkerhetspistolens andra steg, det s k ”boosterläget” ger en fördubblad blåskraft avsedd för de mest krävande operationerna.

Topp- och bottenanslutning
Handtaget har två anslutningsmöjligheter, topp- och bottenanslutning. Toppmatning är ur säkerhets- och arbetssynpunkt det bästa alternativet. Säkerhetsventiler vid anslutningarna eliminerar risken för skador.’

Softgrip-handtag
Säkerhetspistolen har ett ergonomiskt utformat Softgrip-handtag tillverkat av syntetiskt gummi, som är slitstarkt och tål olja. Materialet isolerar mot såväl kyla som värme och greppet skonar både hand och handleder.