Kontakta oss:
+46 33 23 79 00
Våra säljare hjälper dig med order och teknisk support. Öppettiderna är kl. 07.00-16.00.

Silvent 007-MJ4

Den säkra blåspistolen, SILVENT 007-MJ4, med micro munstycke för hög precision och låg energiförbrukning. Genom att kombinera 007-handtagets ventilkonstruktion och det rostfria micro munstycket kan du med mycket hög precision blåsa med exakt så mycket luft som krävs. Ett centralt hål i kombination med omkringliggande slitsar gör munstycket mycket effektivt och tyst. Jämfört med konventionell blåspistol utan munstycke sparar man med ett SILVENT micro munstycke upp till 75% tryckluft och samtidigt hålls ljudnivå under 76 dB(A). Blåskraften för 007-MJ4 är cirka 25% jämfört med en standard blåspistol. Uppfyller bullerkrav från EU:s maskindirektiv.
Sänkt ljudnivå 43%
Luft/kostn besparing 50%

Specifikationer

SI enheter US enheter  
Blåskraft0.9 N3.2 oz
Blåskraft, smygläge0.9 N3.2 oz
Luftförbrukning4 Nm³/h2.4 scfm
Luftförbrukning, smygläge4 Nm³/h2.4 scfm
Ljudnivå76 dB(A)
Ljudnivå, smygläge76 dB(A)
BlåsmönsterKoncentrerad
AnslutningG 1/4" 1/4"-18 NPT
AnslutningstypInvändig
MaterialRostfritt stål
Vikt0.187 kg0.412 lbs
Max temp70 °C158 °F
Maxtryck0.7 MPa100.0 psi

Fördelar

Ersätter öppet rör2 mm5/64 inch
Sänkt ljudnivå [dB(A)]8 dB(A)43 %
Luft/kostn besparing [Nm³/h]4 Nm³/h50 %
Uppfyller EUs maskinkravJa

Blåsegenskaper vid olika tryck

SI enheter (kPa)2004006008001000
Blåskraft (N)0.40.71.11.41.8
Luftförbrukning (Nm³/h)1.43.14.86.48.1
Ljudnivå (dB(A))66.874.376.680.081.4
US enheter (psi)406080100120
Blåskraft (oz)1.92.73.64.55.4
Luftförbrukning (scfm)1.21.92.63.33.9
Ljudnivå (dB(A))70.273.976.478.580.1

Blåsrör i 6 längder

  • standard - 100 mm (4”)
  • 250 mm (10”)
  • 400 mm (16”)
  • 600 mm (24”)
  • 800 mm (32”)
  • 1000 mm (40”)

007-serien kan levereras med sex olika blåsrörslängder. Blåsrören är tillverkade av förzinkat stål. Vid beställning av en säker blåspistol med längre blåsrör än standard ange längd sist i ordernumret. Blåspistol-blåsrörslängd: t ex: 007-MJ4-1000.

Handtag

Tvåstegssystem
007-handtaget har en unik ventilkonstruktion med ett tvåstegssystem som sänker både bullernivån och energiförbrukningen avsevärt. Pistolens första steg, smygläget ger en steglös blåskraft som är fullt tillräcklig för de flesta arbeten. Detta ger en låg ljudnivå och en energibesparing på upp till 50%. Säkerhetspistolens andra steg, det s k ”boosterläget” ger en fördubblad blåskraft avsedd för de mest krävande operationerna.

Topp- och bottenanslutning
Handtaget har två anslutningsmöjligheter, topp- och bottenanslutning. Toppmatning är ur säkerhets- och arbetssynpunkt det bästa alternativet. Säkerhetsventiler vid anslutningarna eliminerar risken för skador.’

Softgrip-handtag
Säkerhetspistolen har ett ergonomiskt utformat Softgrip-handtag tillverkat av syntetiskt gummi, som är slitstarkt och tål olja. Materialet isolerar mot såväl kyla som värme och greppet skonar både hand och handleder.